Kapuśniak wg pięciu przemian

W kuchni nie sztuką jest stosowanie wymyślnych przepisów, sztuką jest komponowanie po mistrzowsku najprostszych potraw.

Kuchnia wg pięciu przemian, co to właściwie takiego?  Kuchnia pięciu przemian jest elementem tradycyjnej medycyny chińskiej, która ma swoje korzenie w filozofii taoistycznej. Taoiści uważają, że człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom. A skoro w naturze następują po sobie kolejne pory roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, a potem znowu wiosna, to powinniśmy tę kolejność przemian stosować w swoim życiu i gotowaniu. Porom roku odpowiadają kolejno żywioły (tzw. przemiany): Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda, a żywiołom – smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony.
Tajemnica smacznego gotowania polega na tym, że produkty odpowiadające poszczególnym smakom i żywiołom powinny trafić do garnka w kolejności, jaką wyznacza koło pięciu przemian. Dobra kompozycja oznacza nie tylko właściwy dobór składników, ale także… odpowiednią kolejność wrzucania ich do garnka. Tworzy się w ten sposób potrawy znakomicie zharmonizowane pod względem energetycznym, a przez to smaczniejsze, zdrowsze i na dodatek poprawiające samopoczucie.

Pamiętajmy, że gotując według pięciu przemian możemy zacząć od dowolnej przemiany i na dowolnej skończyć, możemy też zatoczyć kilka kółek, nie wolno nam się jednak cofać, jeśli zapomnieliśmy czegoś dodać do potrawy idziemy do przodu, aż dojdziemy do właściwej przemiany, do której należy zapomniany produkt.

Przejdźmy zatem do przepisu. Kolejność składników podana  jest tak, aby łatwiej Wam było przygotować potrawę wg pięciu przemian. Składniki wrzucamy kolejno wg przepisu:

G – 3l wody (wrzątek),

SŁ – 4 duże marchewki pokrojone w kostkę,

SŁ – 1 duża pietruszka pokrojona w kostkę,

O – 4 ziarna ziela angielskiego,

S – 1 łyżeczka soli himalajskiej,

K –  1kg kiszonej kapusty (odsączonej z wody).

Do gotującej się wody wrzucamy powyżej podane składniki wg przedstawionej kolejności i gotujemy ok. 45 min. na niewielkim ogniu. Po 45 min. dodajemy kolejno:

G – 1/2 łyżeczki kurkumy,

G – 1/2 łyżeczki majeranku,

SŁ – 1 łyżeczka mielonego kminku,

SŁ – 1 łyżeczka wędzonej papryki,

SŁ  – 4 duże ziemniaki pokrojone w kostkę,

SŁ – 1l soku z pomidorów bez dodatku soli i cukru,

O – mielony pieprz do smaku,

S – sólo do smaku.

Kiedy dodamy wszystkie składniki wg wyżej wymienionej kolejności, gotujemy naszą zupę kolejne 15 min. po przykryciem na niewielkim ogniu.

Smacznego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s